HAKKIMIZDA

Osmanlı Döneminden beri süregelen bıçak,kılıç,çakı vb, el sanatlarının günümüzde de yaşatılması ile çıktığımız yolda, bugün Türkiye'nin önemli bıçak,çakı,kılıç vs el sanatlarını en üst noktalara çıkarmak için www.bicakdunyasi.com web sitemizi kurduk. Bıçak Dünyası olarak kişiye özel çalışmalar yapmaktayız ayrıca günümüzde halk arasında fazla bilinmeyen damascus (şam) çeliği sektöründe Türkiye'nin en büyük satış sitesiyiz. Kişiye özel üretim hizmetimizde Altın kakma,gümüş kakma işlerinide yapmaktayız. Ürünlerimize gravür yaparak görsel olarak zenginleştirilmektedir.

 

 

Yatağan 'ın Tarihçesi ve Bıçakların Tarihsel Değeri

 

 

Beldenin kuruluşunda akıncı beylerinden Osman (Yatağan baba adıyla bilinmektedir) isimli şahıs, zamanın Konya sultanı tarafından yörenin fethi için görevlendirilmiştir. Bölgenin hakimiyeti 1429 yılına dek yöredeki Türkmen beylikleri idaresinde olsa da 1429 yılında Osmanlı idaresine girmiştir. Tarihsel açıdan bu dönemde yöredeki demircilik önem kazanmış ve İstanbul'un fethinde kullanılmak üzere yatağan adlı bıçaklar yapılmıştır, ayrıca yine İstanbul'un fethinde kullanılmak üzere barut imal edilmiştir. Ancak bu dönemden sonra önemi azalan yöre hakkında Osmanlı kaynaklarında rastlanan bilgiler günlük zaptiye bilgilerinden öteye geçmemekle birlikte 18. ve 19. yüzyıllarda beldedeki medrese önem kazanmıştır.

Artık küçük bir Anadolu kasabası olan Yatağan, tarihsel öneminden yukarıda bahsedildiği gibi demircilik ve el sanatları alanında tüm Türkiye'de bilinen bir markadır. Beldede hemen hemen her ev bir atölye konumdadır ve halkın büyük çoğunluğunun uğraşı konumundadır. Sadece bıçak ve çakı imalatı ile sınırlı kalınmamış ürün çeşidi artırılmıştır. Halen çekiç, tarla araçları, bağ makası, koyun makası ve benzeri ürünlerde farklı boylarda üretim yapılmakta ve satılmaktadır. Tarihsel öneminden bahsettiğimiz yatağan bıçağı ve benzeri kılıç ürünleri ise sınırlı sayıda ve sipariş üzerine yapılmaktadır. Beldenin ekonomik olarak yükünü sırtlayan bu el işi ürünlerin pazarlanması için kooperatifler (Türkiye'nin üçüncü kooperatifi 1951 yılında kurulmuştur) ve ve yine ülkemizde az sayıda kurulan ortak kullanım atölyelerinin üçüncüsü 1995 yılında kurularak dönemlerinin teknolojileri getirilmiş ve ayrıca bu ata yadigarı mesleğe katkı sağlamak amacıyla belki de Türkiyede bir beldeye ilk defa bir EML (Endüstri Meslek Lisesi) kurulmuştur ve son 15 yılda da beldenin ve ürünlerin tanıtımı için festival düzenlenmektedir. Festival alanı olarak ise Kefe Yaylası kullanılmaktadır.

 

 

 

Yandex.Metrica